Foch na monogamię – kobieta poliamoryczna

kobieta
     Kolega zapytał mnie kiedyś, jaki jest mój typ mężczyzny. Zapytałam: „Ale do czego?” Zapewne oczekiwał prostej wyliczanki cech, typu: romantyczny, z poczuciem humoru, blondyn z dużym… bicepsem. A ja, durna lala, pytam, do czego.

     Mężczyźni nazywają siebie prostymi urządzeniami, na każdym kroku podpierając się tym, że są wzrokowcami. Kobiety są bardziej wymagające i dramatycznie wręcz skomplikowane. Mężczyzn potrzebujemy do różnych celów. Kogo innego chcemy kochać, kogo innego przytulać, komu innemu się oddawać, z kimś innym prowadzić wielogodzinne, inteligentne rozmowy. Wyrachowanie? Nie. Nie jest to nasza wina. To natura, którą i mężczyźni ochoczo się zasłaniają. Bo stworzyła ich po to, by rozsiewali geny, czyli rozdawali swe plemniki na prawo i lewo.

     W okresie rozrodczego szczytu szukamy panów hojnie obdarzonych… dobrymi genami, którzy dadzą nam silne i zdrowe potomstwo. Nie muszą być szczególnie interesujący, nie muszą fascynować. Ten typ często słabo nadaje się na ojców rodziny, bo zbyt chętnie sieje, niczym ta baba mak i mają za wysoki poziom testosteronu, co miłe nie jest. I tutaj pojawia się pierwszy rozdźwięk między kulturą a naturą. Kultura preferuje długie, monogamiczne związki, aż po grób, natomiast natura wolałaby widzieć u naszego boku inny egzemplarz. Ojca rodziny. Mentora dającego poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji. Może być nudny. Musi mieć łeb na karku i stalowy kręgosłup moralny. Nie kombinować za wiele, być i wychowywać.

     Nic więc dziwnego, że wiele związków wtedy się rozłazi, że ukochany mężczyzna nagle przestaje spełniać oczekiwania kobiety, jakiś jest… nie taki. Każde ciągnie w swoją stronę, bo nagle mają inne priorytety, inne potrzeby, inne wizje codzienności. On jeszcze w krótkich spodenkach, ona z dzieckiem na pierwszym planie. W idealnym świecie on poszedłby dalej zapładniać, a ona uwiłaby gniazdo ze statecznym, spokojnym człowiekiem. I żyłaby z nim długo i szczęśliwie. Kilka lat.

     Bo gdy mężczyzna jest stabilny, przewidywalny i ułożony i takie też jest z nim życie, po latach bezpiecznej przystani zachciewa nam się odmiany. Przydałby się facet (oops!) z tym testosteronem, cośmy go nie chciały, który będzie namiętny, romantyczny, będzie traktował nas jak królowe i bzykał jak dziwki. Znów chciałybyśmy się bawić, chciałybyśmy być zaskakiwane, zaznać odrobinę szaleństwa.

     Zupełnie obok potrzeb na życie są też inne, estetyczne. Na panów wymuskanych, wydepilowanych od stóp do głów, wyżelowanych chętnie patrzymy, podziwiamy, jak dopracowane dzieło sztuki, ale próżny typ nie zda się na więcej. Gdy mężczyzna metroseksulny stał się modny, kobiety rzuciły się na przedstawicieli tego gatunku, a potem zatęskniły za Brudnym Harry’m. Nie zorientowały się, że metroseksualni są po to, by na nich patrzeć, nie zaś po to, by z nimi żyć.

     Podobnie jest z podniecająco niebezpiecznymi, niegrzecznymi chłopcami. Dwudniowy zarost, bezczelne, złe spojrzenie. Urywa się nocą, w dzień nieobecny duchem. Najlepiej przystojny, jak wycięty z reklamy jeansów, jak młody Brad Pitt z „Thelmy i Louise”, z kosmykiem na czole. Przypiera ją do ściany biodrami, szepce do ucha, kąsa w szyję, zdziera jej majtki i bierze na sianie. Jest bezczelny. A na widok jego uśmiechu pierzchają dzieci. Pachnie potem i wolnością. On jest od tego, by szeptał i przypierał, żyć się z takim nie da.

     Na ogół kobiety nie mają aż tak dobrze, by poszczególne etapy życia układać sobie z odpowiednimi do tego mężczyznami. Cóż nam więc pozostaje? Marzymy o namiętnym i romantycznym kochanku, zasypiając obok męża rozsądnego do granic. Czekamy aż rozwydrzony szczeniak, który z naszego wyboru stał się ojcem naszych dzieci, zacznie wreszcie dorastać i przypominać statecznego jegomościa. W międzyczasie oglądamy się za mijanymi na ulicy niegrzecznymi chłopcami. I zerkamy na roznegliżowanych mięśniaków z reklam slipek. Wciąż tęsknimy, wiąż nam czegoś brak, wciąż nienasycone.Photo credit: Özgün ERDEM / Foter / CC BY-NC-SA

 • http://chicamala.pl/ Chica Mala

  Cholera…chciałam się nie zgodzić…i co?!?!? I dupa! No tak się nie da z Tobą! Trafiłaś w sedno, bo tak to trochę z nami jest. Zwlaszcza ten pociąg do niegrzecznych chłopców… bo to obietnica przygody, namiętności i ostrego seksu, ale na dłuższą metę się nie sprawdza, a i udomowienie takiego po jakimś czasie mija się z celem. Pozostaje docenić to, co się ma, albo wybrać coś najbardziej optymalnego. Np. Głowę rodziny z wyglądem bad boya :-D

  • http://www.haque.pl/ Xezbeth Haque.pl

   Jesteś niemożliwa.
   A faceci biedni…

 • http://www.archiwumchaosu.pl/ Kamila Łońska-Kępa

  Prawda to niestety.
  Pocieszam się, że “nie można mieć wszystkiego”, no i tym, że jak widać nie jestem sama w tym ciągłym braku :)

 • http://www.borutnika-slowek-kilka.pl/ Borutnik Leszy

  Bardzo mi się podoba ten tekst… tylko pesymistyczny. Dlaczego nie wierzyć w to, że jednak są partnerzy kompleksowi, bo właściwie, to zjawisko działa w dwie strony?

  Na etapie selekcji, można się postarać, by partner jak najlepiej odpowiadał, zakochać się i z nim budować swoje szczęście. Rozumiem jednak, że postrzeganie partnera czy oczekiwania wobec niego mogą się zmienić, tak samo jak priorytety związku i wtedy nic nie poradzimy.

  Ale żeby od początku zakładać, że czegoś będzie brakowało, całe życie tęsknić eee nie, nie piszę się na to. ;)

  • http://www.haque.pl/ Xezbeth Haque.pl

   Już samo pojawienie się u kobiety niewinnych fantazji może świadczyć o pewnej tęsknocie za czymś innym niż ma. To nie musi być wcale negatywne i prowadzić do destrukcji.
   No i pewnie zdarzają się tacy kompleksowi, co dorastają razem z kobietą i na każdym etapie dostarczają jej odpowiednich doznań :)

   Dla mnie takie podejście jest w perspektywie bardzo optymistyczne. Aż krzyczy tutaj radosna nowina, że “hurra! można _chcieć_ więcej niż jednego” :D

 • http://czaplicka.eu/ Monika Czaplicka

  A co za problem mieć więcej niż jednego faceta? :)

  • http://www.haque.pl/ Xezbeth Haque.pl

   Hehe, właśnie, w zasadzie żaden. Ale myślę, że wiele kobiet ma problem z podążaniem za własnymi potrzebami ;)

   • http://czaplicka.eu/ Monika Czaplicka

    Coś o tym wiem – walczyłam przez kilka miesięcy z moją dziewczyną ;)

    • http://www.haque.pl/ Xezbeth Haque.pl

     Jak widać jest coś, czego możemy uczyć się od facetów. Oni na rzęsach staną, żeby swoje potrzeby i fantazje zaspokoić.

     • http://czaplicka.eu/ Monika Czaplicka

      Zbyt duża generalizacja ;)

 • Pingback: Czuję się jak gwiazda porno | Elżbieta Haque()

 • Nina Wum

  Elżbieto, wiem, że tekst sprzed roku, ale – musiałam. Da się. Da się. Tego do przypierania i bezczelnych spojrzeń odwiedzać w celu wiadomym. Nie taplać się za bardzo w jego życiu osobistym, nie wpuszczać do swojego (choć ten gatunek rzadko będzie nim choć trochę zainteresowany.) Czułe wieczory z filmem i rozmowami spędzać ze statecznym romantykiem. Warunek jest jeden – oni obaj muszą wiedzieć, że nie są jedyni. I musi im to absolutnie wisieć. Sami tez mają panie, z którymi się realizują, gdy my akurat zajęte. W naszym pięknym kraju rzecz to niezbyt częsta, ale zdarza się. :)