Jeszcze jeden tekst o śmierci w internecie

umieranie w internecie
     W poprzednim swoim tekście, Umrzemy w samotności… przez internet, trochę sobie żartowałam i ta tytułowa śmierć miała mi posłużyć jedynie do wzmocnienia dramatyzmu wywodów o samotności w sieci.

     Bo w gruncie rzeczy nie mogę zgodzić się z tezą zawartą w tamtym tytule. Choć znów siadam do tekstu z poczuciem chwiejności. Nie ulega wątpliwości, że umieranie dziś różni się od tego sprzed wieków. Nie mówię o samym biologicznym procesie umierania. Ten przecież się nie zmienia. Chodzi mi raczej o echo śmierci.

     Gdy umiera gwiazda (taka w kosmosie, nie celebryta), nie dowiadujemy się o tym od razu. Bywa, że mija kilka lat, nim jej blask zgaśnie na widzianym przez nas niebie. Patrzymy na jej światło, ale jej już nie ma. Umarła. Tak mogło być w wiekach minionych. XVIII – XIX wiek. On poznał Ją u dalekiej krewnej podczas letniego pobytu w jej dworku. Potem rozjechali się w swoje strony. On umarł. A ona wzdychała do niego, tęskniła, nie wiedząc, że jego już nie ma. Jeśli nikt nie zechciałby do niej napisać i poinformować jej o tym, dowiedziałaby się kiedyś podczas jakiejś luźnej rozmowy z kuzynkami, które kiedyś gdzieś były i słyszały.

     Dziś trwa to chwilę. Ktoś umiera, ktoś dzwoni do kogoś, ten ktoś natychmiast odbiera telefon i wie. Może poinformować kogoś innego. I tak w pół godziny po śmierci cioci, cała rodzina już wie, w jakich kategoriach ma o niej myśleć. Już nie “Za miesiąc są cioci imieniny, będzie wódeczka i ciasteczka.” tylko “Za miesiąc byłaby wódeczka u cioci na imieninach. Szkoda.” O śmierci znanych osób dowiaduje się błyskawicznie znacznie szersze grono niż rodzina i przyjaciele. Informacja szybko przekracza granice krajów i kontynentów.

     A jeśli ktoś funkcjonuje w wirtualnym świecie? Właśnie.

     Gdy umrę nagle, czy ktoś pójdzie na forum, na którym się udzielam i poinformuje wszystkich, że oto już się nie będę udzielać? Czy ktoś wejdzie na Facebooka i napisze na mojej tablicy: “Kochany Facebooku, umarłam.”? Czy ktoś zostawi na blogu notkę, że to ostatnie napisane tu słowa? Czy komuś przeszłoby przez myśl? Czy komuś przyszłoby do głowy, pochylić się nade mną konającą z pytaniem o hasła do tych miejsc, by móc potem poinformować wirtualne grono zainteresowanych, znajomych i czytelników a potem wywalić konto w kosmos? “Hej, czekaj, nie umieraj jeszcze. Jeszcze pass do poczty na gmailu…” Jeśli jednak nie? Pozostaną po mnie kikuty, usychające pnie z upiornie sterczącymi konarami bez liści, skrzypiące przy każdym powiewie wiatru. Ktoś napisze po dwóch miesiącach na mojej tablicy: “Odezwałabyś się. Co nowego u ciebie?” Nowego? Kurcze, nic. Leżę sobie i gniję. Albo na forum ktoś dojdzie do wniosku, że admin ze mnie ciulowy, bo się od pół roku nie loguję. Ktoś inny, może lepiej zorientowany, napisze, że spoko ze mnie admin, ja tylko umarłam.

     Fantazjuję sobie troszkę, choć nie bez przyczyny. Pamiętam dziewczynę walczącą z rakiem. Nie będę rzucać nazwiskami. Wymieniłyśmy na FB kilka wiadomości, dodałyśmy się do znajomych. Miała spore grono, które jej kibicowało. Niestety choroba ją pokonała. Temat był medialny, zbierała pieniądze na terapię zagranicą, więc kibicujące grono dowiedziało się o jej śmierci dość szybko. Ale Facebook nie wiedział. Na jej tablicy pojawiały się wiadomości z aplikacji automatycznie wrzucających głupoty typu “Today Agata is 30% hot!” Przyznam, że dziwnie się robi w momencie, gdy widzi się takie coś na tablicy zmarłej osoby.

     Wirtualny świat jest istotną częścią naszego życia, tylko jeszcze nie rozwiązano kwestii śmierci w internecie. Tak czy owak, jeśli wirtualny świat dowie się o mojej śmierci, nie będzie to śmierć samotna. Wyobrażacie sobie, ile fajnych zniczy pojawi się w komentarzach?

Photo credit: Jonathan Kos-Read / Foter / CC BY-ND

 • http://wkurzanie.pl/ Wkurzony – Zapiski Denerwujące

  Mało co mnie tak wkurza jak [*] – i mam nadzieję, że po moim kopnięciu w kalendarz nikt czegoś takiego ze swojej klawiatury nie wygeneruje. A mówiąc bardziej serio – chyba warto zostawić gdzieś w szpargałach zaklejoną kopertę z hasłami i linkami tak, by pozostali przy życiu mogli dokończyć nasze wirtualne żywoty. Już choćby po to, by nikt nie wysyłał już trupowi reklamy viagry albo środków higieny intymnej :)

 • http://chicamala.pl/ Chica Mala

  Ja mam to szczęście, o ile przekręcę się pierwsza, że jestem ze specem od łamania haseł, więc te, których jeszcze nie zna, a zapomnę mu podać, nie będą stanowiły dla niego problemu. (W drugą stronę już tak fajnie nie będzie.) Nie mniej, wolałabym jednak zniknąć z portali, przynajmniej w formie aktywnej. Właśnie, żebym nie świeciła znajomym kolejną datą moich urodzin…

  • http://www.haque.pl/ Xezbeth

   Już widzę, jak on ze łzami w oczach łamie hasła :D

   • http://chicamala.pl/ Chica Mala

    Piękna wizja, nie? Tak samo jak podoba mi się idea wysyłania aktu zgonu (skanu) do fb, żeby ogarnęli profil :-D

    • http://www.haque.pl/ Xezbeth

     To ja dziś coś kliknęłam, bodaj na Twitterze i mi się zdawało, że tam jest napisane “Zgłoś śmierć użytkownika”. Ale mi się tylko wydawało :D

     • http://chicamala.pl/ Chica Mala

      A to ciekawa opcja swoją drogą jest jak dla mnie :-) Tak samo jak usuwanie kont, jak się ich nie chce już dalej mieć :-)

 • http://www.fotado.pl/ Grzegorz – fotado.pl

  Pomyślałem o tym jakiś czas temu i mam sobie zabezpieczony hasłem plik na pulpicie, a w nim wszystko co potrzebne by godnie odejść. Hasło zna jedna osoba, facet pewny i wiem, że pięknie to załatwi w razie czego. Zwłaszcza, że dostanie niezłą kasę od ubezpieczyciela;-)

  • http://www.haque.pl/ Xezbeth

   No popatrz. Ja o tym w ogóle nie myślałam. I ostatnio się zdziwiłam, że w żaden sposób nie zabezpieczyłam tej kwestii. Mimo że to ważny aspekt mojego życia.

   • http://www.fotado.pl/ Grzegorz – fotado.pl

    Każdego życia.

 • http://muszkieter.in/ Muszkieter

  Tak jak się pisze testament (a wiemy przecież, że najbardziej kochająca się rodzina potrafi wykłuć sobie oczy za np. część domu rodziców po ich śmierci), tak też i w Internecie powinno się tworzyć taki dokument. Może założę firmę? :) “Internetowe pogrzeby. Ze mną nikt nie wrzuci reklamy na Twój profil po Twojej śmierci” albo mocniejsze “Ze mną wszyscy w Internecie o Tobie zapomną”.

  • http://www.haque.pl/ Xezbeth

   Będziesz załatwiał zbiorową amnezję? :)

   • http://muszkieter.in/ Muszkieter

    Tak.

 • Pingback: Nie odcinaj dziecka od netu | Elżbieta Haque()